43-300 Bielsko-Biała, ul. Żółkiewskiego 12

Godziny otwarcia: PON-PT 7:00-16:00

33 812 42 08

Noże tokarskie

Noże tokarskie do toczenia wzdłużnego, zewnętrznego i wewnętrznego przy małych, średnich i dużych prędkościach skrawania. Przeznaczone także do przycinania i planowania. Stworzone do obróbki zgrubnej, kształtującej, wykończeniowej, dokładnej i średnio dokładnej oraz profilowania małych, średnich i dużych przedmiotów. Można je mocować na centrach tokarskich, tokarkach karuzelowych, obrabiarkach wielozadaniowych i dużych obrabiarkach z przesuwną głowicą.

Oferujemy noże tokarskie do obrabiania stali węglowych, wysokogatunkowych, nierdzewnych, żeliwa, materiałów nieżelaznych, superstopów żaroodpornych oraz materiałów hartowanych. Narzędzia świetnie spisują się w trudnych warunkach pracy, są zgodne z normami ISO, PL oraz DIN. Doskonale pracują na sucho i na mokro, z wykorzystaniem chłodziwa zapewniającego większą kontrolę nad łamaniem wiórów i ciepłotą miejsca styku narzędzia z materiałem. Co więcej, ostrza noży tokarskich przystosowanych do podania chłodziwa dłużej zachowują trwałość.

 

Podstawowe typy noży tokarskich


Właściwie dobrane noże tokarskie umożliwiają uzyskanie podczas procesu obróbki skrawania nawet bardzo skomplikowanych kształtów przy zachowaniu wysokiej precyzji i dokładności. Kryteria ich wyboru do konkretnych zastosowań powinny uwzględniać przede wszystkim typ noża tokarskiego – jako narzędzia przeznaczonego do konkretnych zadań, takich jak: toczenie, frezowanie, struganie, wiercenie czy szlifowanie.

W tym kontekście noże tokarskie można podzielić następująco:
• Noże do toczenia zewnętrznego – ostrza skierowane na zewnątrz umożliwiają toczenie zewnętrznych powierzchni detalu.
• Noże do toczenia wewnętrznego – ostrza skierowane do wnętrza obrabianego detalu pozwalają na precyzyjną obróbkę wewnętrznych otworów lub wybrań/kieszeni (otworów nieokrągłych).
• Noże do frezowania (frezy) – pozwalają na obróbkę powierzchni płaskich oraz toczenie krawędzi.
• Noże do toczenia gwintów i rowkowania - specjalny kształt umożliwia toczenie precyzyjnych gwintów i rowków zewnętrznych.
• Noże do toczenia stożków – odpowiednio dobrany kształt umożliwia toczenie stożków o różnych kątach.

Do obróbki metali stosuje się zazwyczaj noże tokarskie z hartowanej stali szybkotnącej (HSS) lub cermetu (spiek ceramiczno-metalowy), zaś do toczenia detali z twardych materiałów kompozytowych noże diamentowe. Konkretne zadania tokarskie często wymagają zastosowania ostrzy z odpowiednimi kątami nachylenia, dostosowanych do różnych rodzajów obróbki. Mogą to być m.in. ostrza prostokątne, trójkątne, okrągłe itp.

Noże tokarskie można podzielić również na noże jednolite (wykonane z jednego kawałka metalu), noże składane (z wymiennymi płytkami skrawającymi z węglików spiekanych) oraz noże z płytką lutowaną (noże bimetalowe). Noże jednolite są zazwyczaj solidniejsze, jednak wymagają regularnego, precyzyjnego ostrzenia. Noże składane, dzięki systemowi szybkiej wymiany płytek skrawających są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Niezależnie od typu i konstrukcji wszystkie noże tokarskie dostępne są w wersjach lewo- oraz prawoskrętnych – umożliwiających toczenie w określonym kierunku, zgodnym z kierunkiem obrotu tokarki.

W asortymencie posiadamy:

  • noże tokarskie ze stali szybkotnącej
  • noże stalowe z wlutowaną płytką okrągłą, kwadratową, trójkątną, romboidalną z tzw. łamaczem pióra, o dodatnim, ujemnym lub neutralnym wzniosie
  • noże tokarskie składane z wymienną płytką wieloostrzową
  • wytaczaki (noże do toczenia otworów) z chwytem kwadratowym lub prostokątnym.

Narzędzia dostępne są w wersji prawej i lewej. Zaprojektowano je tak, by osiągać wysoką produktywność przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy. Wyroby mają mocne ostrza, które gwarantują niezawodną, bezpieczną obróbkę. Gładko suną po materiale, przez co powierzchnia uzyskuje niższy stopień porowatości.

Noże składane zaopatrzone są w specjalne złącza redukujące mikroruchy płytki powstające pod wpływem działania sił skrawających. Dedykowane do nich płytki dostępne są w wielu szerokościach ostrza. Ich wymiana przebiega szybko i bezproblemowo dzięki innowacyjnej konstrukcji trzonka noża.

 Wstecz do narzędzia skrawające.