43-300 Bielsko-Biała, ul. Żółkiewskiego 12

Godziny otwarcia: PON-PT 7:00-15:00

33 812 42 08

Oprzyrządowanie tokarek i frezarek

2022-08-29 10:48:15

Tokarki, frezarkiUsuwanie nadmiaru materiału za pomocą narzędzi takich jak noże tokarskie, frezy, czy różnego rodzaju wiertła pozwala nadać obrabianym przedmiotom precyzyjne kształty i wymiary – trudne do uzyskania innymi metodami. Obróbka skrawaniem najczęściej przyjmuje formę toczenia, czyli obrabiania powierzchni w postaci brył obrotowych (wałków, stożków, kul, gwintów) oraz frezowania, czyli kształtowania płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych (rowki, wgłębienia).

Tokarka a frezarka – czym się różnią?

Tokarki, frezarkiUrządzeniami powszechnie wykorzystywanymi do obróbki skrawaniem są tokarki oraz frezarki. Laikom mogą się one wydawać podobne, jednak różnią się budową i konfiguracją – co sprawia, że ich właściwości i zastosowanie są odmienne. Podstawową różnicą pomiędzy tokarkami i frezarkami jest sposób pracy z materiałem.

W przypadku tokarki mamy do czynienia z obracaniem materiału, czyli toczeniem. Obrabiany przedmiot jest umieszczany w odpowiednio dobranych kłach lub uchwytach a następnie wprawiany w ruch obrotowy. Narzędziem skrawającym są mocowane do tokarki noże tokarskie. Ostrze noża pozostaje nieruchome, ruchem obrotowym porusza się jedynie obrabiany przedmiot. W efekcie otrzymujemy detal o kształcie cylindrycznym, stożkowym lub kulistym.

Frezarka przeznaczona jest głównie do obróbki powierzchni płaskich, czyli wykonywania na nich różnego typu rowków i wgłębień. Narzędziem obróbczym frezarki jest głównie wieloostrzowy frez. W trakcie pracy wykonuje on ruch obrotowy względem obrabianego materiału, który jednocześnie porusza się w sposób posuwisty względem frezu.

Zarówno tokarki, jak i frezarki dostępne są w wielu odmianach, umożliwiających ich precyzyjne dobranie do konkretnych zastosowań i potrzeb.

Tokarki, frezarkiNajczęściej stosowanymi frezarkami są pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, kół zębatych i gwintów. Coraz powszechniejsze stają się modele sterowane komputerowo (CNC - Computerized Numerical Control), charakteryzujące się wyjątkową precyzją działania i mniejszym zużyciem materiału.

W przypadku profesjonalnej obróbki skrawaniem za pomocą tokarki lub frezarki warto wykorzystać dodatkowe, specjalistyczne oprzyrządowanie tych urządzeń. Pozwala ono zwiększyć precyzję, szybkość i bezpieczeństwo pracy. Przekłada się również na zmniejszenie ilości powstających odpadów poprodukcyjnych, co z kolei zauważalnie obniża koszty materiałowe.

Oprzyrządowanie tokarki

Ze względu na pełnioną funkcję w oprzyrządowaniu tokarek wyróżnić można kilka grup. Są to kolejno:

  • Elementy mocująco-ustalające – ich zadaniem jest prawidłowe umocowanie obrabianego przedmiotu i zapobieżenie jego przemieszczaniu się podczas pracy. Najczęściej są to uchwyty samocentrujące z trzema lub czterema szczękami (np. uchwyt spiralny).

  • Elementy podpierające – pomagają w ustaleniu i utrzymaniu przedmiotów o małej sztywności. Są to m.in. koniki tokarskie (służące zarówno do podparcia elementu obrabianego, jak i mocowania narządzi do obróbki otworów), podtrzymki stałe lub ruchome (mocowane na prowadnicach łoża lub suporcie wzdłużonym tokarki) – stanowiące dodatkowy punkt podparcia i skracające swobodną długość obrabianego przedmiotu.

  • Oprzyrządowanie ustalająco-mocujące narzędzia obróbkowe – noże tokarskie i inne narzędzia skrawające mocuje się zazwyczaj za pomocą imaka z mechanizmem zatrzaskowym lub systemowych oprawek mocujących.

Oprzyrządowanie frezarki

Większości procesów frezowania towarzyszą duże siły skrawania, dlatego przy umieszczeniu i mocowaniu półwyrobów szczególnego znaczenia nabierają: nadanie ustalonego położenia, mocowanie, doprowadzanie dodatkowych podpór oraz tłumienie. Podobne jak w przypadku tokarek, w oprzyrządowaniu frezarki można wyróżnić kilka grup:

  • podzielnice zwykłe i uniwersalne – pomocnicze oprzyrządowanie do prac frezarskich wymagających podziału obwodu przedmiotu obrabianego na pewną liczbę równych lub nierównych części, dzielenia na części odcinków linii prostych lub frezowania rowków śrubowych.

  • Stoły uchylono-obrotowe – umożliwiają wykonywanie otworów i powierzchni pod określonym kątem w jednym zamocowaniu.

  • Imadła uchylno-obrotowe – do szybkiego mocowania drobnych przedmiotów w produkcji jednostkowej lub małoseryjnej. Funkcja pochylania i obracania pozwala znacznie zwiększyć zakres obróbki różnych kątów, powierzchni, rowków i otworów.

  • Zestawy do bezpośredniego mocowania przedmiotu – mocowanie bezpośrednie przy użyciu docisków stosowane jest do średnich i wielkich przedmiotów o prostej geometrii w produkcji małoseryjnej. W skład tego typu zestawów wchodzą najczęściej: łapy dociskowe, śruby mocujące, kamienie ustalające i elementy podpierające.

W ofercie sklepu Art-Met zapewniamy szeroką gamę sprawdzonych akcesoriów i części zamiennych do frezarek i tokarek firm, takich jak:, Bison Bial, Rm Kano, APX Technologie, Jango i Rais-Tools. Są to m.in. różnego typu trzpienie, tuleje, uchwyty, redukcje, oprawki, imaki na noże tokarskie, systemy mocowań, imadła maszynowe i ślusarskie, systemy chłodziwa oraz wiele innych.



Powrót