43-300 Bielsko-Biała, ul. Żółkiewskiego 12

Godziny otwarcia: PON-PT 7:00-16:00

33 812 42 08

Do czego wykorzystujemy płytki wieloostrzowe?

2020-12-18 06:19:39

Płytki wieloostrzowePłytki wieloostrzowe to narzędzia skrawające wykonywane z węglika spiekanego. Ich najczęstszym zastosowaniem jest obróbka skrawaniem stali, stali nierdzewnej, żeliwa, różnego typu stopów oraz materiałów hartowanych.

Węglik spiekany (karborund) to materiał charakteryzujący się wysoką twardością w szerokim zakresie temperatur oraz znikomą rozszerzalnością cieplną. Do produkcji płytek wieloostrzowych (zwanych tez widiowymi) wykorzystywane są różne jego odmiany, m.in. węglik wolframu (WC), węglik tytanu (TiC), węglik tantalu (TaC) oraz węglik niobu (NbC). W technologii metalurgii proszków łączy się je w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem z fazą wiążącą, którą najczęściej jest kobalt (Co). Właściwości danego typu węglika zależą od składu chemicznego, kształtu oraz wielkości ziaren i ich udziału objętościowego w strukturze.

Dodatkowo, wytwarzane z węglików narzędzia skrawające bywają pokrywane warstwą azotku tytanu (TiN), tlenku glinu (Al2O3) lub węglikoazotku tytanu (TiCN). Rozwiązanie takie kilkukrotnie podnosi ich trwałość, zwiększa wydajność obróbki oraz zmniejsza tarcie, obniżając tym samym pobór mocy przez obrabiarkę. Ze względu na sposób nałożenia powłok wyróżniamy wielowarstwową metodę CVD (chemiczne wydzielanie warstw pokrywających z fazy gazowej w wysokiej temperaturze) oraz metodę PVD (fizyczne wydzielanie warstw z fazy gazowej w niskiej temperaturze).

Wadą węglików spiekanych jest ich znaczna kruchość oraz wysoka cena. Dlatego też nie wykonuje się z nich całych narzędzi, a tylko pełniące rolę ostrza płytki - lutowane lub mocowane w korpusie narzędzia.

Rodzaje płytek wieloostrzowych

Płytki wieloostrzowePłytki widiowe dostępne są w różnych kształtach (kwadratowe, trójkątne, wieloboczne, okrągłe) oraz wymiarach - ustandaryzowanych normą ISO. Gatunek płytki oraz jej pokrycie dodatkowymi powłokami zależą natomiast od konkretnego producenta.

Rozróżniamy płytki jednostronne - bardziej stabilne ze względu na płaską powierzchnię podporu i z tego względu stosowane w obróbce zgrubnej oraz płytki dwustronne, które z racji podwójnej liczby ostrzy skrawających są bardziej ekonomiczne.

Grubsze płytki wieloostrzowe są odwracalne, co oznacza że po zużyciu noży na jednej powierzchni czołowej płytki można ją zamocować w gnieździe korpusu w odwróconej pozycji i wykorzystać naroża na drugiej powierzchni czołowej. W przypadku płytki trójkątnej mamy więc do wykorzystania łącznie sześć naroży, zaś w przypadku kwadratowej aż osiem.

Zastosowanie płytek wieloostrzowych

Płytki wieloostrzowe są szeroko wykorzystywane w procesach toczenia, frezowania, rowkowania i przecinania - zarówno w obrabiarkach konwencjonalnych, jak i sterowanych komputerowo obrabiarkach CNC. Najpowszechniej stosowana klasyfikacja to podział ze względu na materiał poddawany obróbce.

Płytki z pokryciem CVD znajdują zastosowanie do:

  • frezowania bądź toczenia stali, staliwa w trudnych warunkach (oznaczenie NTP-35)

  • obróbki żeliwa szarego w trudnych warunkach (NTK-25)

  • frezowania średniodokładnego i zgrubnego stali lub staliwa (NMP-20)

Płytki pokrywane metodą PVD przeznaczone są do:

  • nacinania stali i stali nierdzewnej w trudnych warunkach skrawania (N-435)

  • obróbki stali, stali nierdzewnych oraz materiałów utwardzanych powierzchniowo (N-250)

Rzadziej obecnie spotykane płytki bez powłoki stosuje się do:

  • obróbki stali i stali nierdzewnej przy zmiennej grubości skrawania przy dużych prędkościach (SM25T)

  • obróbki wszystkich gatunków żeliw metodą dokładną oraz średnio dokładną (H10s)

  • obróbki stali nierdzewnych oraz wszystkich typu żeliw metodą zgrubną (H15x)

  • obróbki żeliw metodą średniodokładną przy umiarkowanych prędkościach skrawania i jednoczesnym dużym posuwie (H20)

Jeśli potrzebne są Ci narzędzia skrawające, wybierz te wykonane z najlepszych stopów o doskonałych parametrach technicznych. Znajdziesz je w ART-MET.

Powrót