43-300 Bielsko-Biała, ul. Żółkiewskiego 12

Godziny otwarcia: PON-PT 7:00-16:00

33 812 42 08

Suwmiarki - którą wybrać i jak z niej korzystać?

2020-12-18 06:27:00

suwmiarkaNarzędzia pomiarowe to coś, bez czego ciężko wyobrazić sobie sprawne przeprowadzenie precyzyjnych prac warsztatowych. Stała kontrola suwmiarką elementów wytwarzanych w procesie toczenia lub frezowania jest niezbędna do uzyskania założonych efektów.

Suwmiarka to przyrząd powszechnie stosowany w warsztatach i zakładach produkcyjnych. W zależności od klasy i dokładności może być stosowana do pomiarów zgrubnych lub precyzyjnych, zewnętrznych, wewnętrznych oraz mieszanych (wysokość, głębokość, rozstaw, itp.).

Wybierając suwmiarkę do zastosowań profesjonalnych warto postawić na model renomowanego producenta z niezbędnymi atestami. Należy zwrócić uwagę na jakość i precyzję wykonania, użyty materiał (stal, aluminium, węglik spiekany) oraz rodzaj głębokościomierza (płaski lub okrągły). Tak jak wszystkie narzędzia pomiarowe, tańsze suwmiarki zazwyczaj są mniej precyzyjne i szybciej się zużywają.

Budowa i działanie suwmiarki

Podstawowe elementy tego narzędzia pomiarowego to: duże szczęki (stała i ruchoma) do pomiarów zewnętrznych, mniejsze szczęki (stała i ruchoma) do pomiarów wewnętrznych, noniusz (pomocnicza podziałka, umożliwiająca odczytanie ułamkowej części wartości działki elementarnej podziałki głównej w mm lub calach), podziałka milimetrowa i calowa, dźwignia zacisku - ustalająca położenie przesuwanej szczęki oraz głębokościomierz do pomiarów głębokości i wymiarów mieszanych.

Na suwmiarce analogowej wynik pomiaru odczytujmy na podziałce milimetrowej (lub calowej) naciętej na prowadnicy suwmiarki oraz na podziałce noniusza. Liczbę pełnych milimetrów odczytujemy na podziałce milimetrowej, zaś liczbę dziesiętnych części milimetra (cala) określi na podziałce noniusza ta kreska noniusza, która pokryje się z którąkolwiek kreską prowadnicy.

W przypadku suwmiarek zegarowych wynik milimetrowy odczytuje się ze skali stałej suwmiarki, zaś wynik dokładny – ze skali na zegarze. Wynik pomiaru suwmiarką cyfrową wystarczy odczytać z ekranu LCD.

Jakie są rodzaje suwmiarek?

W praktyce warsztatowej najpowszechniej stosuje się dwustronną suwmiarkę noniuszową z głębokościomierzem (suwmiarka uniwersalna lub analogowa). Standardowe modele charakteryzuje zakres pomiaru do 150 mm oraz dokładność wskazań na poziomie 0,01 mm. Urządzenia tego typu są stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, upadki) oraz typowe substancje chemiczne spotykane w warsztatach. Łatwo natomiast ulegają namagnesowaniu w polu elekromagnetycznym - wytwarzanym przez pracujące silniki elektryczne.

Suwmiarka cyfrowaCoraz większą popularność zyskują łatwiejsze w obsłudze suwmiarki cyfrowe z elektronicznym odczytem pomiaru (dokładność na poziomie 0,01 mm). Często wykonane są z materiałów kompozytowych lub stopów lekkich metali, co przekłada się na ich zauważalnie wyższą cenę. Ich główna zaleta to natychmiastowy, łatwy odczyt bez konieczności zdejmowania suwmiarki z mierzonego przedmiotu. Do pracy w trudnych warunkach warto wybrać model ze wzmocnioną i uszczelnioną obudową, zabezpieczającą elektronikę przed wilgocią i pyłami.

Najrzadziej spotykany model to suwmiarka czujnikowa z mechanizmem zegarowym. Odczyt wartości zmierzonej ma w tym przypadku charakter kombinowany. Wskazania pełnych milimetrów odczytywane są na podziałce liniowej a wskazania dokładne (najczęściej do 0,02 mm) z tarczy cyfrowej. Mechanizm suwmiarki tego typu jest podatny na uszkodzenia mechaniczne a jednocześnie niewiele wnosi do precyzji pomiaru w porównaniu do innych urządzeń tej samej klasy.

Suwmiarki i inne narzędzia pomiarowe dostępne są w ofercie firmy ART-MET. Posiadamy bardzo zróżnicowaną ofertę, która zaspokoi najbardziej wymagających klientów.

Powrót