43-300 Bielsko-Biała, ul. Żółkiewskiego 12

Godziny otwarcia: PON-PT 7:00-16:00

33 812 42 08

Gwintowniki - rodzaje i zastosowanie

2020-11-20 11:46:51

Gwintowniki to popularny rodzaj narzędzia do obróbki skrawaniem, służącego do wykonywania (nacinania) gwintów wewnętrznych.

GwintownikiKonstrukcja gwintownika jest nieskomplikowana i przypomina z wyglądu śrubę. Składa się on z uchwytu oraz części roboczej - wyposażonej w ostrza i rowki odprowadzające wióry. Ilość rowków zależy od średnicy gwintownika, jednak zazwyczaj nie przekracza pięciu.

Gwintowniki można podzielić na cztery grupy: gwintowniki z prostymi rowkami wiórowym, gwintowniki ze skośną powierzchnią natarcia, gwintowniki ze śrubowym rowkiem wiórowym i gwintowygniataki. Dobór narzędzia zależy od typu gwintowanego otworu (nieprzelotowy lub przelotowy) oraz materiału, z którego jest wykonany obrabiany przedmiot. Uzupełnieniem gwintowników są narzynki, czyli pierścienie w wewnętrznymi ostrzami, służące do wykonywania gwintów zewnętrznych. Rozmiary gwintowników w Polsce są podawane w systemie metrycznym. Przykładowo, oznaczenie M6 to gwint metryczny zwykły o średnicy znamionowej 6 mm.

Gwintowniki ręczne

gwintownik ręcznyGwintowniki ręczne oferowane są zazwyczaj w zestawach po trzy sztuki. Każdy egzemplarz służy do innego typu obróbki. Za pomocą zdzieraka nacinamy wstępny gwint w otworze, który następnie pogłębiamy gwintownikiem pośrednim i dokańczamy wykańczakiem. Aby uzyskać pełny gwint musimy użyć każdego z nich. Niezbędnym uzupełnieniem gwintownika ręcznego jest pokrętło, w którym go umocujemy za pomocą specjalnego otworu zwanego zbierakiem kwadratowym. Jest on ruchomy, dzięki czemu w jednym pokrętle możemy umieścić różne rozmiary gwintowników. Używając ręcznego gwintownika należy zachować ostrożność i wyczucie, gdyż stosowanie nadmiernej siły może łatwo doprowadzić do uszkodzenia obrabianego materiału. Pamiętać trzeba również, że gwintownik do metali miękkich (np. miedzi) nie sprawdzi się w przypadku gwintowania metalu twardego (np. stali). 

Gwintowniki maszynowe

Gwintowniki maszynoweGwintowniki maszynowe służą do wykonania pełnego gwintu w otworze podczas jednego przebiegu. Do ich prawidłowego użycia niezbędna jest maszyna obróbcza oraz oprawka do gwintowników.

Podstawowy podział gwintowników maszynowych dokonywany jest ze względu na ich nakrój, czyli rodzaj rowkowania, dzięki któremu możliwe jest obrabianie kilku zwojów jednocześnie. O wyborze danego nakroju decyduje rodzaj gwintowanego otworu. Powszechnie stosowane oznaczenia to A, B, C, D i E. Różnią się one długością nakroju, wyrażaną jako ilość zwojów gwintu (od 1 do 8). Większa długość nakroju gwintownika maszynowego to mniejsze opory podczas skrawania, ale jednocześnie większa odległość, na której gwintownik nie posiada pełnego nakroju.

Klasyfikacji gwintowników maszynowych możemy dokonać także uwzględniając rodzaj rowków odprowadzających wióry podczas obróbki. Wyróżniamy uniwersalne rowki proste (do gwintów przelotowych i nieprzelotowych) oraz rowki proste ze skośną powierzchnią natarcia (wypychają wióry w głąb otworu) i rowki śrubowe (wypychają wióry w górę otworu) do gwintów przelotowych.

Gwintowniki ręczne i maszynowe w ART-MET

W ofercie firmy ART-MET znajdą Państwo gwintowniki ręczne i maszynowe oraz narzynki uznanej marki Topex wraz z dodatkowymi akcesoriami. Są one wykonane z wytrzymałej stali wolframowej, co zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i wydajną eksploatację. Takie narzędzia posłużą znacznie dłużej niż tanie odpowiedniki z supermarketu.

Powrót